reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
3 listopad 2024

"A jednak królewski!", czyli promocyjny listopad w Zamku Królewskim w Poznaniu

zdjęcie:
fot. PAP
Dzięki akcji „A jednak królewski!” w listopadzie wstęp do muzeum w Zamku Królewskim w Poznaniu będzie w symbolicznej cenie. Zamek, w którym mieści się Muzeum Sztuk Użytkowych, nie znalazł się w tym roku na liście rezydencji królewskich, które - dzięki programowi MKiDN - można odwiedzać bezpłatnie.
REKLAMA

Muzeum Narodowe w Poznaniu kontynuuje tradycję świętowania listopada w Muzeum Sztuk Użytkowych, mającym swoją siedzibę w Zamku Królewskim w Poznaniu. Przez ostatnie lata wstęp do muzeum przez cały miesiąc był darmowy. W tym roku MKiDN ograniczyło listę dostępnych bezpłatnie rezydencji królewskich do czterech, to: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Dyrekcja Muzeum Narodowego w Poznaniu chce jednak zaprosić do specjalnego zwiedzania poznańskiego zamku w listopadzie i mieszczącego się w dawnej królewskiej rezydencji Muzeum Sztuk Użytkowych. W ramach akcji „A jednak królewski!” zwiedzających obowiązywać będzie promocyjna cena biletu 5 zł; a dla dzieci i młodzieży obowiązuje bilet za złotówkę. Przez cały miesiąc w muzeum realizowany będzie także specjalny program różnego rodzaju wydarzeń podkreślających rangę siedziby i bogactwo kolekcji muzealnej.

Jak podkreślił dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Tomasz Łęcki, „w tym roku MKiDN podjęło decyzję o powrocie +do zestawu+ z początku programu, czyli zostały w nim uwzględnione tylko cztery najbardziej frekwencyjne zamki w Polsce”.

„Trochę nam się zrobiło smutno z racji tego, że jak mówić o dziedzictwie monarchii, tym bardziej przed tysiącleciem pierwszych koronacji, bez Wielkopolski? Z drugiej strony smutno nam się zrobiło w odpowiedzialności za gości naszego muzeum narodowego, a w szczególności Muzeum Sztuk Użytkowych na Zamku Królewskim w Poznaniu, bo oni w ostatnich latach niezwykle entuzjastycznie reagowali na zaproszenie tutaj” – powiedział.

Łęcki zaznaczył, że w czasie poprzednich edycji programu MKiDN, w których brał udział Zamek Królewski w Poznaniu, „frekwencja w muzeum rosła około pięciokrotnie, w stosunku do +zwyczajnego+ listopada”.

„Ten listopad ożywał właśnie w ostatnich latach na naszym zamku i dlatego chcielibyśmy to podtrzymać - wprawdzie bez dotacji ministerialnej - ale uszczuplając dochody własne muzeum. W listopadzie proponujemy więc bilet za 5 zł, czyli za 1/4, za 25 proc. Wprowadzamy +przecenę na Zamek Królewski w Poznaniu+ i zakładamy, że to jest taka cena rzeczywiście symboliczna” – zaznaczył dyrektor.

W listopadzie w Zamku Królewskim w Poznaniu oglądać można będzie m.in. prezentację wybranych zabytków znalezionych podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie zamku w 2023 i 2024 roku. Podczas prac odkryto tu relikty kuchni królewskiej, którą datuje się na XIV-XV wiek. Obiekt ten jest najprawdopodobniej najstarszą strukturą murowaną o tym przeznaczeniu na terenie ziem polskich. Dotychczas za najstarszą rozpoznaną kuchnię królewską uchodziła kuchnia na Zamku Królewskim na Wawelu pochodząca z XVI stulecia.

Na wystawie, prezentowanej w Sali Przemysła, znajduje się m.in. kafel piecowy przedstawiający mękę św. Stanisława, patrona Polski. Okaz ten, datowany na XV wiek, nie ma swojego odpowiednika na terenie kraju. Na ekspozycji zobaczyć można także egzemplarze półgrosza króla Władysława II Jagiełły, bitego u schyłku rządów tego władcy. Osobną grupą znalezisk są militaria pochodzące z różnych okresów funkcjonowania zamku. Są to bełty kuszy, fragment włóczni, a także kamienna kula użyta w trakcie potopu szwedzkiego. Prezentowane są też XIV-XV-wieczne, zachowane w pełni, ostrogi z kółkiem gwiaździstym; tak zachowane egzemplarze trafiają się niezwykle rzadko.

W Zamku Królewskim w Poznaniu wciąż można zobaczyć także wystawę „Precjoza. Spektakularne zakupy Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu”. To prezentacja 17 dzieł sztuki zakupionych do kolekcji w 2023 r. dzięki dotacji MKiDN. Są to dzieła złotnictwa norymberskiego, przykład empirowego jubilerstwa francuskiego i wyroby Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni.

W przestrzeniach zamku prezentowana jest też ekspozycja „Sto 5” – wystawa z okazji 105-lecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na wystawie w pięciu blokach tematycznych prezentowane są najbardziej reprezentatywne i najokazalsze eksponaty ze zbiorów Muzeum UAM, w tym rekonstrukcja berła pierwszego rektora uniwersytetu, prof. Heliodora Święcickiego. Zwiedzający mogą też zajrzeć do wnętrza akademika z lat 70., rozszyfrować tajemnicze znaki na studenckich czapkach i zapoznać się z dawnym sprzętem badawczym.

W listopadzie odbywać się będą także specjalne spotkania i wykłady. W sobotę, 9 listopada, zaplanowano spotkanie przybliżające nieznaną historię Wzgórza Przemysła. Można będzie posłuchać o legendach i faktach z dziejów królewskiej rezydencji a także wybrać się do zazwyczaj niedostępnych zakamarków zamku. W weekend, 9–11 listopada, w muzeum odbywać się będą też projekcje filmu o Zamku Królewskim w Poznaniu.

Pełen program spotkań i wydarzeń w Zamku Królewskim w Poznaniu można znaleźć na stronie Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Muzeum Sztuk Użytkowych, mieszczące się w Zamku Królewskim w Poznaniu, jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. (PAP)

ajw/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kościan
2.4°C
wschód słońca: 07:09
zachód słońca: 16:06
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kościanie

kiedy
2024-11-23 16:00
miejsce
Centrum Kultury, Śmigiel,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-25 19:00
miejsce
Kościański Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-14 17:00
miejsce
Kościański Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-17 18:30
miejsce
Kościański Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany