22 luty 2021

Premier: w Polsce działa już 200 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej

fot. PAP
W całej Polsce działa już ok. 200 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że planowane jest uruchomienie kolejnych placówek, by takie centra działały w każdym powiecie.
REKLAMA

Premier Morawiecki w poniedziałek przebywał z wizytą w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży EZRA UKSW w Warszawie. Poinformował, że w całym kraju takich centrów jest już ok. 200. Docelowo mają one działać w każdym powiecie, więc planowane jest powstanie jeszcze ponad 100 takich placówek.

"One odgrywają już dzisiaj fundamentalną rolę w walce o zdrowie psychiczne naszych dzieci, naszej młodzieży" – ocenił premier.

"Cieszę się, że ta obietnica o podwojeniu naszych wydatków na zdrowie psychiczne właściwie już została wypełniona, ponieważ w ciągu ostatnich pięciu lat przeznaczamy dwa razy więcej środków właśnie na terapię, pracę środowiskową, zdrowie psychiczne i poradnictwo psychologiczne dla dzieci i młodzieży. Ale nie zatrzymujemy się na tym, dlatego że zdajemy sobie sprawę z tego, jak kluczowe jest to, żeby w tym okresie pandemii i – mam nadzieję – za niedługi czas w okresie pocovidowym dbać o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży" – powiedział premier.

Podkreślił, że państwo będzie dążyło do jak najszybszego powielenia tzw. modułu bielańskiego – "tego, jak tutaj grono specjalistów, fachowców, naukowców, terapeutów potrafiło w sposób całościowy dostosować metody, terapie, budowanie zaufania wzajemnego z dziećmi i młodzieżą". "Rezultaty są naprawdę znakomite" – powiedział Morawiecki.

Powtórzył, że rząd będzie starał się powielać metody, które zostały wdrożone w EZRA UKSW. Dodał, jest to "test wrażliwości i zadanie numer jeden". "Nie będziemy szczędzili sił i środków na to, by pomóc dzieciom i naszej młodzieży" – zadeklarował.

Reforma systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży zakłada m.in., że do lekarzy będą kierowane wyłącznie osoby potrzebujące diagnozy lub terapii farmakologicznej, a minimum 15 proc. świadczeń udzielanych w poradniach ma być realizowanych w środowisku pacjenta.

Kancelaria premiera na Twitterze opublikowała grafikę, w której podano, że "dodatkowych 220 mln zł na przeciwdziałanie negatywnym dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży skutkom epidemii SARS-CoV-2" przeznaczono na poprawę infrastruktury, całodobową infolinię, profilaktykę uzależnień cyfrowych i na podniesienie wyceny świadczeń psychiatrycznych.(PAP)

Autorki: Olga Zakolska, Karolina Kropiwiec

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
wielkopolskie
88839
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kościanie