22 luty 2021

Testy na SARS-CoV-2 na dworcach kolejowych w Madrycie

W poniedziałek na dwóch stacjach kolejowych w Madrycie rozpoczęły się testy na obecność koronawirusa dla pracowników spółek transportu kolejowego oraz osób zatrudnionych w pobliżu dworców Atocha i Chamartin. Badania te od niedawna prowadzone są też w aptekach i klinikach stomatologicznych wspólnot autonomicznych Katalonii, Galicji i Madrytu.
REKLAMA

Jak poinformowały w poniedziałek władze medyczne wspólnoty autonomicznej Madrytu, bezpłatne poddanie się badaniom antygenowym na obecność w organizmie SARS-CoV-2 jest możliwe na stołecznych stacjach kolejowych do 15 marca.

Służby medyczne aglomeracji madryckiej przewidują, że średnio w ciągu tygodnia testy na obu stołecznych dworcach wykona około 1000 osób.

Stacje kolejowe to następne po aptekach i klinikach stomatologicznych miejsca publiczne we wspólnocie autonomicznej Madrytu, w których można przeprowadzić testy na obecność koronawirusa, poza przychodniami i ośrodkami laboratoryjnymi. Dotychczas badania takie uruchomiło ponad 100 farmacji i gabinetów dentystycznych.

Do połowy lutego testy na koronawirusa w aptekach rozpoczęto też w regionie Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii. Ich prekursorem były władze miast Ourense i Pontevedra.

Od stycznia testy na obecność SARS-CoV-2 w aptekach wykonać można również w Katalonii. Jej służby medyczne zapowiedziały, że po pierwszych badaniach wykonywanych w farmacjach Barcelony projekt będzie rozwijany także w innych dużych miastach regionu.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ tebe/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
88839
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kościanie